به گزارش سرویس وبگردی مجله تفریحی و سرگرمی بیاخبر

شیرینی جات از تنوع زیادی برخوردارند.

به گزارش رکنا، همتی، کارشناس شیرینی پزی، طرز تهیه کوکی گردویی که شیرینی بسیار خوشمزه است را در یک برنامه تلویزیونی، آموزش داد.

در فیلم زیر، طرز تهیه کوکی گردویی را مشاهده می‌کنید.

کوکی گردویی یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه می باشد که همزمان با رسیدن گردو تازه می توانید این کوکی ها را تهیه کنید. کوکی نوعی کیک کوچک نازک و شیرین تعریف می شود. در هر کشوری واژه جداگانه برای کوکی دارد مثلا در انگلستان و استرالیا به کوکی، بیسکویت گفته می شود آلمانی ها نیز به کوکی keks می گویند.

همیشه ما ایرانی طبق سنت خود در هر فصل با توجه به میوه آن غذاها و شیرینی های مخصوص آن فصل را تهیه می کنیم مثلا در تابستان با گیلاس انواع کیک ها و غذاها را تهیه می کنیم حالا در پاییز با رسیدن گردوی تازه با توجه به سردی هوا در این فصل ها و طبع گرم گردو توصیه می شود از مصرف آن غافل نشوید. از خواص گردو داشتن اسید فولیک، تقویت سیستم ایمنی بدن، کنترل وزن از دیگر خواص گردو است.

مواد لازم برای تهیه کوکی گردویی

    روغن صاف یا کره ۷۵ گرم

    پودر قند ۱۰۰ گرم

    روغن مایع ۲۵ گرم

    تخم مرغ کوچک ۲ عدد

    وانیل ۱/۸ ق چایخوری

    ماست یا شیر ۱/۴پیمانه

    بیکینگ پودر ۱/۲ ق چایخوری

    پودر کاکائو ۲ قاشق سوپخوری

    آرد ۲ پیمانه

    گردو خرد شده ۱/۲ پیمانه

    کشمش پلویی ۵۰ گرم

    نمک یک پنس

طرز تهیه کوکی گردویی و کشمشی

مرحله اول : آماده سازی

ابتدا فر را روشن کرده و بمدت ۱۵ دقیقه در دمای ۱۸۰ قرار می دهیم. تمام مواد گفته شده در دستور را ۱ ساعت قبل روی میز کار بگذارید تا هم دمای محیط شود. آرد و نمک را مخلوط و سه بار الک کنید. گردو ها را نیز به اندازه دلخواه خرد کنید. کشمش را با مقداری آب خیس کنید سپس آبکشی کرده و روی دستمال نم گیر قرار دهید تا خشک شود.

مرحله دوم : همزدن روغن

روغن جامد یا کره را داخل کاسه همزن ریخته و پودر قند را اضافه می کنیم و بمدت ۵ الی ۶ دقیقه خوب با تندترین دور همزن بزنید تا کرم رنگ و حجیم شود حتما در حین هم زدن با کمک لیسک دورگیری کنید که تمام مواد هم بخورد سپس روغن مایع را افزوده و دوباره برای ۱ دقیقه دیگر هم می زنیم.

مرحله سوم : افزودن ماست و تخم مرغ

بعد از همزدن روغن مایع تخم مرغ ها را دانه دانه افزوده و با افزودن هر کدام ۱ دقیقه دیگر هم بزنید. همزمان با اضافه کردن تخم مرغ آخر وانیل را اضافه کنید و سپس بیکینگ پودر و ماست و پودر کاکائو الک شده را اضافه کنید و در حد مخلوط شدن مواد هم بزنید.

مرحله چهارم : تهیه مایه کوکی

در انتها آرد الک شده را طی ۳ مرحله به موادمون اضافه کنید و با لیسک به صورت دورانی خوب هم بزنید ممکن است ۲ ق بیشتر یا کمتر آرد بخواهد تا خمیر مطلوبی حاصل شود سپس کشمش و گردوی خرد شده را نیز افزوده و هم بزنید.

مرحله پنجم : پخت کوکی گردویی

سینی فر را چرب کرده کاغذ روغنی انداخته سپس می توانید با دست کوکی را برداشته و گرد کنید و روی سینی فر قرار دهید یا به کمک اسکوپ بستنی شکل بدهید یا مواد را داخل قیف بدون ماسوره ریخته و پایپ کنید. کوکی گردویی را به مدت ۲۵ دقیقه داخل فر از قبل گرم شده با ۱۷۰ درجه قرار می دهیم تا پخته و پف کند سپس از فر خارج کرده و کمی که از روی حرارت افتاد از روی کاغذ روغنی جدا کنید و همراه با چای میل کنید. نوش جان

خانه – بیاخبر