به گزارش مجله تفریحی و سرگرمی بیاخبر

علیرضا محمدی کمدین افغان تبار یکی از شرکت کنندگان در برنامه عصر جدید بود.

به گزارش وقت صبح، اجرای علیرضا محمدی که با حاشیه‌های بسیاری همراه بود، باعث به وجود آمدن مباحثی در فضای مجازی گردید.

اجرا کامل او را در زیر مشاهده فرمایید.

 

واکنش شاعر افغانستانی به اظهارات کارن همایونفر در عصر جدید

محمدکاظم کاظمی شاعر اهل افغانستان و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در یادداشت کوتاهی خطاب به همایونفر درباره حواشی اجرای برنامه‌ی علی‌رضا محمدی در «عصر جدید» واکنش نشان داد.

محمد کاظم کاظمی در صفحه شخصی خود درباره اظهار نظر کارن همایونفر نوشت:

جناب کارن همایون‌فر سلام بر شما. ما جامعه‌ای بی‌صدا بودیم. رسانه نداشتیم، و نداریم. سی چهل سال، حرف‌هایی در دل ما بود و مجال بروز پیدا نکرد. وقتی «چهارخونه» پخش می‌شد و بر ما مردم، «سه شنبه» و «چهارشنبه» اسم گذاشتند، ما اعتراض کردیم ولی صدای ما به جایی نرسید. در نهایت گفتند «این طنز است، کمدی است.» و ما تحمل کردیم. در همان زمان من در مورد «چهارخونه» مطلب نوشتم و به روزنامه‌ی وابسته به صدا و سیما فرستادم ولی چاپ نکردند.

سال‌ها گذشته و نگرش مردم ایران نسبت به مهاجران افغانستان بسیار بهتر شده است. رسانه‌ها به شکلی روزافزون به افغانستان و مردمش می‌پردازند. ولی در عین حال تنگناها و دشواری‌ها همچنان هست و این حرف‌هایی که از زبان علی‌رضا محمدی درمی‌آید حرف دل گروه وسیعی از مردم است.

مجالی که ما در رسانه‌ی ملی داریم، همین مقدار است و همین مجال اندک هم به بیان این همه درددلی که بر دل‌ها تلنبار شده است، کفایت نمی‌کند.

دعوت به شکیبایی

از این روی به نظر من می‌شود شکیبایی پیشه کرد. یک انسان در حد ده دقیقه از صدها ساعت پخش چندین شبکه‌ی رسانه‌ی ملی را به حرف‌هایی اختصاص داده است که کمتر شنیده شده بود. سخت است انتظار داشته باشیم که او با خودش حساب و کتاب کند که بخشی را به درددل بپردازد و بخشی را به ستایش.

این را هم از نظر دور نداریم که این «طنز است، کمدی است.» و در شعر طنز، در داستان طنز، در فیلم و نمایش طنز، همیشه انتقاد پررنگ‌تر است از ستایش. این تراکم انتقاد در یک برنامه‌ی استندآپ کمدی را به پای این بگذارید که شخص بعد از سال‌ها و شاید یک بار در عمرش دریچه‌ای و مجالی برای اظهار آن یافته است.

جناب احسان علیخانی این احساس انسانی شما را که بارها در برنامه‌هایتان بروز کرده است تحسین می‌کنم. چه در «ماه عسل»، چه در «عصر جدید» و آن هم بارها، نشان دادید که می‌شود از شهرت و محبوبیت خود برای نزدیک کردن دل‌ها مایه گذاشت. رفتارتان و گفتارتان همواره بزرگ‌منشانه و از سر همدلی و همدردی بود.

قدردان این منش و رفتار هستیم و خوشحالیم که امروزه در جامعه‌ی ایران، به خصوص در رسانه‌ها و در میان اهالی هنر، ادبیات و دانش، این رفتار و گفتارها روز به روز بیشتر از پیش بوده است.

خانه – بیاخبر