به گزارش سرویس وبگردی مجله تفریحی و سرگرمی بیاخبر

طلا از فلزات باارزش است. ارزش طلا را به عیار آن می سنجند. سرقت طلا از شایع ترین سرقت هاست. برخی کلاهبرداران در فروش طلا تقلب می کنند. در ادامه راحت ترین روش های محک و تشخیص طلا را به شما می گوییم.

سنگ محک چیست و چگونه محک طلا انجام می‌شود؟

به گزارش رکنا، محک سنگی است سیاه رنگ از جنس سیلیسیوم و کوارتز و در هنگام استفاده باید دمای آن حدوداً به اندازه دمای بدن باشد، یعنی ۳۷ درجه.س باشد.برای شناسایی طلا بودن یک فلز ابتدا  چندین بار آن را روی سنگ می کشیم و یک قطره تیزآب روی آن می ریزیم در صورتی که هیچ واکنشی نشان نداد فلز طلا بوده و عیار آن با تیزآب برابری می کند، اگر رنگ اثر روی سنگ کمرنگ تر شود عیار طلا از تیزآب کمتر است، در صورتی که اثر روی سنگ از بین برود  فلز مربوطه یا طلا نیست و یا دارای مقدار کمی طلاست که باید با آزمایشات دیگری (ری گیری) مقدار آن مشخص شود، در صورتی که سنگ محک پر شد با کمی تیزآب و نمک می توان آن را تمیز کرد.

در این مقاله سعی داریم تا روش های تشخیص طلا از بدل در خانه را به طور کامل شرح دهیم.

تشخیص طلا با سرکه

برای آنکه بفهمیم طلای شما اصل است یا قلابی، آن را درون سرکه قرار دهید!

اگر بعد از ۳۰ دقیقه سیاه شد یعنی تقلبی و بدل می باشد، در غیر این صورت طلای اصل است. سرکه به دلیل آن که خاصیت اسیدی دارد، با تخریب آبکاری در طلا قلابی باعث می گردد تا رنگ طلای تقلبی تیره شود و به راحتی شما متوجه شوید که قطعه طلا اصل است یا قلابی؟

لازم به ذکر است که در این روش میتوان از سرکه سیب یا انگور هم استفاده کرد.

تشخیص طلا با وایتکس

برای اینکه بتوانید طلای اصل از فیک را در خانه تشخیص دهید، یکی از بهترین روش ها، تست آن با وایتکس است!

برای این کار یک قطره وایتکس را روی طلا بریزیم در صورتی که طلا اصل باشد پس از واکنش، آن قسمت به رنگ سبز قهوه ای و یا قرمز در می آید، اما در صورتی که آن طلا قلابی و بدل باشد رنگ آن سیاه می‌شود و باعث آسیب به آن می شود. این روش علی رغم آسان و سریع بودن، خیلی توصیه نمی شود، چرا که به خود طلا آسیب می زند.

تشخیص طلا با آمونیاک

یکی از قابلیت هایی که آمونیاک دارد این می باشد که سطح همه فلزات به جز پلاتین این می تواند سیاه کند، در این صورت می‌توانید با آغشته کردن قطعه طلای خود به آمونیاک متوجه شوید که طلای شما اصل یا بدل است.

تشخیص طلا با ید

برای این کار کافی است مقداری ید روی سطح طلا بکشید، در صورتی که رد آن روی طلا باقی بماند، آن طلا فکر می باشد اما اگر رد آن از روی طلا پاک شود، آن طلا اصل است.

تشخیص طلا با نیتریک اسید

نیتریک اسید به نسبت وایتکس گزینه‌ی مناسب تری می باشد، روش تشخیص طلا با نیتریک اکسید به مانند روش تشخیص طلا با وایتکس است، با این تفاوت که در این روش به طلا آسیب جدی وارد نمی‌شود.

تشخیص طلا با خش انداختن سکه

یک سکه مسی بردارید و با قطعه طلای خود روی آن خش بی‌اندازید. اگر طلای شما روی سکه خط انداخت یعنی طلای شما قلابی است اما اگر روی سکه خش نینداخت، یعنی طلای شما اصل می‌باشد، چرا که طلای اصل بسیار نرم است.

تشخیص طلا با کشیدن روی سرامیک

در این روش ساده کافیست طلای خود را بر روی یک ظرف سرامیکی یا کاشی سرامیکی بکشید، اگر خطی سیاه از خود به جای گذاشت یعنی طلایی شما قلابی است اما اگر ردی زرد رنگ از خود بر روی سرامیک به جای گذاشت، یعنی طلای شما اصل است.

تشخیص طلا با آب

یکی از روش های بسیار ساده برای تشخیص طلا از بدل در خانه، تشخیص طلای اصل با آب است!

برای این کار کافی است یک ظرف آب به عمق ۱۰ سانتی متر و دمای بین ۱۵ الی ۴۰ درجه سانتی گراد انتخاب کنید.

سپس طلای خود را در آن رها کنیم اگر طلا مستقیم به ته ظرف رفت، یعنی طلا اصل می باشد، اما در صورتی که طلا در آب غوطه ور و شناور شد، یعنی طلا قلابی است، همچنین طلای اصل در آب زنگ نمی زند و حتی تغییر رنگ هم نمی دهد، در صورتی که تغییر رنگ مشاهده کردید مطمئن باشید که طلای شما بدلی است.

تشخیص طلا با گاز گرفتن

در روش تشخیص طلا با خش اندازی سکه، عنوان کردیم که طلای اصل بسیار نرم است، شاید برایتان جالب باشد که بدانید تست طلا با گاز گرفتن آن امکان پذیر است! شاید در رویدادهای ورزشی قهرمان های را دیده اید که مدال طلای خود را گاز می گیرند، این موضوع کاملاً درست می باشد و گاز گرفتن قطعه طلایی که اصل باشد، رد دندان های شما بر روی آن باقی می ماند!

خانه – بیاخبر