به گزارش سرویس وبگردی مجله تفریحی و سرگرمی بیاخبر

  سماق تنها یک ادویه نیست که در کنار برخی غذاها مانند کباب استفاده شود بلکه می توان با استفاده از سماق مشکلات مربوط به ریزش مو را تا حد زیادی حل کرد.

به گزارش رکنا، سماق به دلیل خاصیت بازسازی کنندگی باعث ترمیم پوست و مو می‌شود. عصاره سماق جوشانده شده را می‌توانید دو بار در روز (صبح و عصر) استفاده کنید. اگر این عصاره را صبح و عصر به طور منظم استفاده کنید از ایجاد جوش و آکنه جلوگیری کرده و این عصاره از پیر شدن پوست جلوگیری می‌کند.

در زمان‌هایی که هیچ داروی مدرنی وجود نداشت، محصولات مراقبت از پوست و مو همان گیاهان دارویی بودند. البته، ازآنجایی‌که در آن زمان صد‌ها مارک آرایشی وجود نداشت، مردم از روش‌های درمانی استفاده می‌کردند که قدمت آن‌ها به قرن‌ها پیش برمی‌گشت و نسل به نسل گشته تا به نسل الان رسیده است.

یکی از گیاهان دارویی برای ریزش مو سماق است. برای درست‌کردن یک ماسک طبیعی مو، یک قاشق غذاخوری سماق را در یک لیوان آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و بگذارید تا روی حرارت بماند. سپس دانه‌های سماق را صافی کرده و این عصاره را به پوست سرخود بمالید و سر را با این عصاره ماساژ دهید.

 بگذارید نیم ساعت روی سر بماند و سپس با شامپو بشویید. سماق را که دوست داریم از آن در وعده‌های غذایی استفاده کنیم، فواید زیادی برای سلامتی دارد. علاوه بر مصرف سماق به‌عنوان ادویه، می‌توان از آن به‌عنوان عصاره سماق یا چای سماق نیز استفاده کنید.

آیا سماق در برابر ویروس کرونا مفید است؟

هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد سماق در برابر کووید ۱۹ خوب است! اما داشتن متابولیسم سالم برای بسیاری از بیماری‌ها و ویروس‌ها از جمله کووید ۱۹ مفید است و سماق باعث سوخت‌وساز بدن می‌شود که این خاصیت فواید زیادی برای سلامتی دارد.

مزایای سماق برای سلامتی چیست؟

سماق یکی از حدود ۳۵ گونه گیاه گل دهنده از تیره رأس‌ها و گونه‌های وابسته، در خانواده Anacardiaceae است. سماق در مناطق نیمه‌گرمسیری و معتدل سراسر جهان به‌ویژه در آسیای شرقی، آفریقا و آمریکای شمالی رشد می‌کند.

 یک مطالعه بالینی نشان داد که سماق در رژیم غذایی فشارخون را در بیماران مبتلا به فشارخون بالا کاهش می‌دهد و می‌تواند به‌عنوان درمانی مجزا از سماق استفاده شود. برخی از زنبورداران از دانه‌های سماق خشک به‌عنوان منبع سوخت دودی خود استفاده می‌کند.

همچنین یک هسته نرم در مرکز ساقه‌های سماق وجود دارد که به‌راحتی برداشته می‌شوند تا در لوله‌سازی سنتی بومی ایالت متحده از آن استفاده شود. چوب سماق خشک تحت اشعه ماوراء بنفش موج بلند، اشعه‌هایی از خود ساطع می‌کند.

خانه – بیاخبر