به گزارش سرویس وبگردی مجله تفریحی و سرگرمی بیاخبر

ویروس ایدز  HIV مخفف Human Immunodeficiency Virus به معنی ویروس نقص ایمنی انسان است. ویروس ایدز از خطرناک ترین ویروس هاست. درباره ویروس ایدز اخبار زیادی در دست است. خبر خوش این است که برخی از کارهای روزمره مانند روابط اجتماعی همچون سوار شدن در اتوبوس موجب انتقال ویروس ایدز نمی شود. در ادامه راه های انتقال ویروس ایدز را بیان کرده ایم.

به گزارش رکنا، ویروس، یک ذره زنده خیلی کوچک است که می‌تواند تکثیر و پخش شود اما برای زندگی نیاز به موجود زنده دیگری دارد. وقتی ویروس، سلولی را آلوده کند شروع به تکثیر در داخل آن سلول می‌کند که در نهایت منجر به آسیب آن سلول می‌شود. انسان می‌تواند توسط فرد دیگری که به HIV مبتلا است آلوده شود و او نیز می‌تواند بقیه افراد را آلوده کند و بر این اساس HIV منتشر می ‌شود.

راه های انتقال و عدم انتقال بیماری ایدز

راههای انتقال :

۱-خون و فراورده های آن

۲- تزریق مشترک

۳-مادر به جنین

۴- جنسی

۱ – خون و فراورده های خونی:

هر گاه خون فردی آلوده به ویروس باشد در صورتی که به خون فرد دیگری وارد شود می تواند بیماری را انتقال دهد .

این حالت ممکن است در زمان انتقال خون اتفاق بیفتد .

اما توجه به این نکته ضروری است که در حال حاضر در تمام کشورهای دنیا ، خصوصا ایران تمام خون های اهدائی از نظر احتمال آلودگی به ویروس HIV ارزیابی میشوند و در صورت آلوده بودن استفاده نمی شوند پس این خطر به حداقل ممکن می رسد .

اما به هر روش دیگری اگر خون آلوده به ویروس وارد خون فرد سالم شود می تواند آلودگی را منتقل کندکه این حالت در زندگی روزمره و معمولی با رعایت اصول بهداشتی به ندرت اتفاق می افتد .

مثلا” اگر فردی که آلوده به ویروس HIV است با یک سرنگ ،تزریقی انجام دهد و با همان سرنگ و سوزن که آغشته به خون آن فرد است بلافاصله فرد دیگری تزریق کند به گونه ای که خونی که در سرسوزن یا سرنگ است وارد خون فرد دوم شود ویروس HIV می تواند منتقل شود.

و به همین ترتیب هر جسم برنده و نوک تیزی که آغشته به خون آلوده به ویروس HIV هستند در صورتی که موجب ایجاد خراش یا بریدگی در بدن فرد سالم شود می توانند سبب انتقال بیماری شوند لذا اعمالی مانند خالکوبی ، حجامت ، سوراخ کردن گوش ،‌ختنه ، اعمال جراحی و خدمات دندانپزشکی اگر با وسایل غیراستریل و آلوده به خون انجام شود از راه های انتقال بیماری می تواند باشد .

به خاطر داشته باشید ویروس HIV در خارج از بدن با مواد ضدعفونی کننده وحرارت سریعا“ از بین میرود . پس این اعمال اگر با وسائل استریل و تمیز انجام شود خطری ندارد . از آنجا که اغلب معتادین تزریقی رعایت اصول بهداشتی را نمیکنند و از یک سرنگ و سوزن تعداد زیادی به صورت مشترک استفاده می کنند لذا خطر انتقال ویروس در این گروه بسیار زیاد است و یکی از شایع ترین راه های انتقال در بعضی کشورها از جمله کشور ما اعتیاد تزریقی است .

۲ –تماس جنسی :

یکی دیگر از مایعات بدن که حاوی تعداد زیادی گلبول سفید است ترشحات جنسی است پس ترشحات جنسی در فردی که ویروس HIV وارد بدنش شده است آلوده به این ویروس هستند و در صورتی که این ترشحات وارد مخاط تناسلی فرد سالم شود می تواند باعث انتقال ویروس شوند توجه کنید این خطر برای همه افراد وجود دارد مثلا اگر مردی اعتیاد تزریقی داشته باشد و از آن طریق آلوده به ویروس HIV شده باشد ، همسر وی نیز هنگام تماس جنسی می تواند به این ویروس آلوده شود . خطر انتقال از مرد به زن دوونیم برابر است.لازم به ذکر است وجود عفونت های دیگر دستگاه تناسلی خطر این انتقال را افزایش می دهند . در هر حال راه انتقال جنسی در بسیاری از کشورهای دنیا از شایع ترین راه های انتقال است .

۳ –مادر به کودک :

بیشترین احتمال انتقال از مادر آلوده به کودک در اواخر زمان بارداری و خصوصا هنگام زایمان و هنگام شیردهی اتفاق می افتد.

راه های عدم انتقال:

    ویروس ایدز از طریق تماسهای عادی مثل کارکردن با یکدیگر ، هم صحبت شدن ، همسفر بودن ، دست دادن ، بوسیدن ، روابط اجتماعی مثل سوار شدن در اتوبوس و تاکسی سرایت نمی کند .

    ویروس ایدز از طریق استفاده از حمام عمومی ، استخرو توالت قابل انتقال نیست.

    ویروس ایدز از طریق لباس ، پوشاک ، پتو و رختخواب قابل انتقال نیست.

    عطسه ، سرفه و نیش حشرات نمی تواند باعث انتقال آلودگی به شخص سالم شود .

خانه – بیاخبر